کسب درآمد با نوشتن کتاب ( درآمد دلاری )

5/5 - (2 امتیاز)

کسب درآمد با نوشتن کتاب

کسب درآمد با نوشتن کتاب یکی از قدیمی ترین روشهای مرسوم کسب درآمد بوده است، اگر موضوع خوبی را انتخاب کنید میتوانید از این کسب و کار درآمد بسیار بالایی داشته باشید.

شاید با خودتان بگویید که دیگر کسی کتاب نمیخواند و زمانم را هدر میدهم … اما سخت در اشتباه هستید و شما میتوانید با نوشتن کتاب و حتی بدون نیاز به انتشار فیزیکی آن، کتاب خودتان را در سایتهای فروش کتاب بصورت فایل PDF بفروش برسانید که بزرگترین آنها سایت آمازون است که میتوانید کسب درآمد دلاری از این سایت داشته باشید.

در ادامه بطور کامل صفر تا صد مسیر  را به شما یاد خواهیم داد که چگونه شروع کنید و کتابتان را به پول تبدیل کنید.

کسب درآمد با نوشتن کتاب

 

برای نوشتن کتاب از کجا شروع کنیم ؟

در این قسمت تکنیکهای نوشتن کتاب را بصورت قدم به قدم به شما توضیح خواهیم داد

  • انتخاب موضوع کتاب

اصلی ترین قدم انتخاب موضوع کتاب است که بتوانیم کتابی را بنویسیم که پس از خواندن کتاب خواننده نتیجه ای از کتاب بدست بیاوردو بطور کل کتاب شما برای او مفید باشد.

سعی کنید موضوعات خاص و با اهمیت را انتخاب کنید که خوانندگانتان با دیدن موضوع گیج نشوند. به عنوان مثال اگر اسم کتابتان را بگذارید مدیریت این سوال پیش میاید که مدیریت چه چیز را در کتاب قرار است یاد بدهید و این یک موضوع گنگ است، سعی کنید موضوع کتابتان مشخص و مفید باشد.

اگر میخواهید کتاب خود را چاپ کنید لازم است نکات زیر را بدانید

حق امتیاز کتاب

یک نویسنده برای چاپ کتاب باید به دنبال یک ناشر باشد. وقتی او با ناشر به توافق می رسد، باهم قرارداد می‌بندند و در مورد حق امتیاز کتاب تصمیم می گیرند. در واقع نویسنده تصمیم می گیرد که یا کل امتیاز نشر کتاب را به ناشر واگذار کند و یا قسمتی از آن را . در قرارداد بین ناشر و نویسنده، در مورد حق نشر کتاب تصمیم گیری می شود که ممکن است شامل یکی از موارد زیر باشد.

واگذاری کل امتیاز کتاب به ناشر

در بسیاری از موارد، نویسنده تصمیم می گیرد تا حق نشر و کل امتیاز کتاب را به ناشر واگذار کند. در این صورت نویسنده و ناشر به توافق می رسند تا ناشر مبلغی ثابت (که مورد توافق نویسنده و ناشر است) را به عنوان حق التالیف به نویسنده موقع عقد قرارداد پرداخت کند. در نتیجه نویسنده در چاپ‌های مجدد و بعدی کتاب هیچ حقی نخواهد داشت. و ناشر برای چاپ‌های بعدی کتاب تصمیم گیرنده است.

درصد نویسنده از قیمت پشت جلد کتاب

در برخی از قراردادها، نویسنده و ناشر به توافق می رسند تا در هر نوبت چاپ، درصدی از فروش به نویسنده پرداخت شود. این درصد ممکن است از ۵ درصد تا ۱۵ درصد متغیر باشد. (برای نویسندگان تازه‌کار این درصد حتی می‌تواند کمتر باشد). در این صورت مبلغی را که باید ناشر به نویسنده در هر نوبت چاپ بپردازد به این صورت محاسبه می شود؛ درصد توافق شده ضربدر مبلغ پشت کتاب می‌شود و عدد به دست آمده در تعداد تیراژ ضرب می‌شود. پرداخت این مبلغ به قرارداد بستگی داد. طبق توافق ممکن است ناشر طی فروش این مبلغ را پرداخت کند و یا بعد از هر نوبت چاپ آن را بپردازد.

کسب درآمد با تالیف کتاب در چاپ اول

کسب درآمد از چاپ کتاب در وضعیت نابسامان کتابخوانی کشور نیازمند پشتکار و صبر و سرمایه گذاری اولیه و هوشمند است. اما با انتخاب مسیری مناسب برای ارائه کتاب خود در چاپ اول آن، بتوان از چاپ دوم و سوم کتاب خود کسب درآمد کرد.

حتما بخوانید : 18 روش کسب درآمد از یوتیوب

مسیر مناسب جهت کسب درآمد با تالیف کتاب

برای اینکه در مسیر مناسبی جهت کسب درآمد از چاپ کتاب خود قرار گیرید در مرحله اول برای جلوگیری از ضرر مالی و روانی عدم فروش کتاب های چاپ شده با تیراژ بالا و پیدا کردن گروه های هدف برای فروش کتاب خود، بهتر هست که چاپ اول در تیراژ پایین و با هزینه کمتری انجام شود.

برای مثال:

اگر کتاب شما دانشگاهی می باشد به دنبال توزیع آن در بین قشر دانشجوی مرتبط با محتوای کتاب باشید و یا اگر کتاب شعری دارید آن را در محافل ادبی توزیع کنید.

آقای «محمود بشاش» که کتاب‌هایی از او در وب‌سایت‌های خارجی نیز عرضه شده است. در مصاحبه ای به نکته جالبی در این زمینه اشاره کرده اند، ایشان می گویند:

“خیلی از نویسنده ها از کتابشان به عنوان یک وجه تمایز استفاده می کنند. شاید برای خیلی از افرادی که کتاب منتشر می کنند درآمد مستقیم خودِ کتاب پارامتر مهمی نباشد. کار سختی هم هست، مگر این‌که شما کتاب خیلی متمایزی بنویسید ولی مثلاً وقتی منی که زبان فارسی، زبان اصلی من است یک کتاب انگلیسی در آمازون منتشر می کنم قاعدتاً فروش کتابم پایین خواهد بود ولی همیشه با خودم می گویم من چند تا کتاب باید بفروشم تا به درآمد قابل توجهی برسم؟

درصورتی که فقط کافی ست کتابم را به‌عنوان یک کارت ویزیت به مشتریانم مثلاً برای گرفتن طراحی وبسایت، یک پروژه «ایکاپست» بدهم و بتوانم با آن ها قرارداد چندمیلیونی ببندم که اصلاً با درآمدی که از فروش کتاب می‌تواند ایجاد شود قابل مقایسه نیست. به همین خاطر، شما در نظر داشته باشید که آیا می خواهید مستقیم از فروش کتاب درآمد داشته باشید یا این که به‌عنوان یک وجه تمایز از کتابتان بهره های جانبی بیشتری ببرید.»

نکته حائز اهمیت !

با پیشرفت تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، بسیاری از کارها دیگر به روش قبل انجام نمی شود. این موضوع در مورد صنعت نشر هم صادق است. امروزه دیگر لازم نیست برای چاپ و انتشار کتاب و ارتباط با مخاطب خود، منتظر قبول پیشنهاد همکاری از سوی شرکت های چاپ و نشر بود.

نشر الکترونیکی بسیار ساده و ارزان شده است و از طرف دیگر فروش کتاب‌های الکترونیکی یا ebook ها رونق زیادی گرفته است. حالامی توان با تکیه به دانش و تجربه خود به تالیف یا ترجمه کتاب از هر زبانی پرداخت. و به کسب درآمد با تالیف کتاب روی آورد. درآمد دلاری به دست آمده از این طریق قابل انتقال به کارت های بانکی بین المللی ست. که با کمک شرکت های ایرانی ارائه دهنده این خدمات، انتقال این درآمد به داخل کشور آسان شده است.

 

از جمله سایت های بین المللی که می توان با تالیف و نشر کتاب در آن ها منبع درآمدی برای خود به دست آورد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سایت معروف آمازون که بیش از ۳ دهه است در زمینه فروش اینترنتی کتاب فعالیت دارد . بخشی نیز برای نویسندگان مستقل دارد که می توانند از طریق آن کتاب الکترونیک خود را منتشر کنند . این بخش با نام Kindle Direct Publishing  فعالیت می کند . کتاب‌های منتشر شده در آن، از طریق وب سایت و اپلیکیشن‌های اندروید، iOS، سیستم عامل Mac و کتاب‌خوان Kindle قابل دسترسی هستند . سهم نویسنده، تحت تاثیر عوامل متعددی بین ۳۵ تا ۷۵ درصد از فروش کتاب خواهد بود . محبوبیت و فروش فوق‌العاده آمازون، حتی این سهم اندک را برای ناشران توجیه پذیر می کند.

این سایت نه تنها برای فروش کتاب الکترونیکی کاربرد دارد، بلکه امکانات بسیار زیادی نیز در اختیار نویسنده و ناشر کتاب قرار می‌دهد. با اینحال تنها ۲% از مبلغ فروش را به عنوان کارمزد دریافت می کند. امکانات مهم این سایت عبارتند از:

ارائه کدهای تخفیف مخصوص، امنیت در انتقال فایل کتاب تالیف شده به شکل دیجیتال، ارتباط با شبکه‌های اجتماعی از قبیل فیسبوک، نمایش مناسب کتاب درموبایل و تبلت.

سایت فیور، برای انتشار انواع محصولات دیجیتال از قبیل کتاب های الکترونیک بسیار کاربردی ست. این سایت یک داشبورد مدیریتی مناسب در اختیار فرد قرار می دهد که از طریق آن می توان با مشتریان در ارتباط بود و آن‌ها را مدیریت کرد.

ایراد این سایت این است که به ازای هربار فروش کتاب، لازم است کتاب را برای مشتری ایمیل کنید که می تواند قدری آزاردهنده باشد. نرخ کمیسیون این سایت ثابت و برابر ۱ دلار به ازای هر فروش است. که برای قیمت های پایین درصد بالایی از فروش را به خود اختصاص می دهد. با وجود این موارد؛ محبوبیت بالای این سایت و تعداد اعضای زیاد آن، را به گزینه ای قابل ملاحظه برای کسب درآمد با تالیف کتاب تبدیل کرده است.

این سایت علاوه بر این که امکان فروش کتاب های الکترونیکی را فراهم می کند، برای تولید کتاب های زیبا و آراسته نیز کاربرد دارد. ساخت کتاب از طریق این سایت بسیار آسان است و کتاب ساخته شده را، می توان در این سایت و سایت های دیگر از قبیل آمازون منتشر کرد.

فروشگاه گوگل پلی که دیگر نیازی به معرفی ندارد. اما شاید ندانید که انتشار کتاب های الکترونیکی نیز از طریق این سیستم امکان پذیر است. در این پلتفرم کاربران میلیاردی اندروید در سراسر جهان قادر به مشاهده و خرید کتاب شما خواهند بود.

حتما بخوانید : 6 روش آسان کسب درآمد از تایپ

یک جمله معروف می گوید: “کسانی که خوب دروغ میگویند داستان نویس های ماهری هستند. پس از دروغ هایتان در راه درست استفاده کنید.”

از استعدادهای خود بهترین استفاده را بکنید. اگر فکر می کنید می توانید رویا بافی کنید درنگ نکرده و دست به کار شوید. فروش کتاب هایتان می تواند راهی برای کسب درآمد باشد.

نکاتی در مورد تالیف کتاب

–  هرگز دستپاچه نشوید و عجله نکنید.

–  موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید و در آن مورد اطلاعات کافی داشته باشید.

–  در مورد کتاب های داستان و تخیلی و رمان ها فقط به قدرت ذهن خود تکیه کنید.

–  نوشته ی خود را پر زرق و برق و پیچیده نکنید؛ سادگی همواره طرفداران بیشتری دارد.

–  بعد از تمام کردن کتاب فراموش نکنید که حتما روخوانی و اصلاح انجام دهید.

–  صفحه آرایی و جلد حرفه ای داشته باشید تا در نگاه اول هم بتوانید مخاطب را جذب کنید.

–  قدم بعدی بازاریابی هدفمند و فروش کتاب است.

 

سخن آخر

اینکه اگر تصمیم گرفتید با تالیف و نشر کتاب به درآمدی دست پیدا کنید ! حال چه این کتاب ترجمه باشد چه دست نوشته تان یا رمان، بهتر است ابتدا بازار هدف را پیدا کنید . پس از آن شیوه و روش چاپ و نشر خود را تعیین کنید. با توجه به وضعیت نابسامان بازار کتاب و چاپ ، برای نخستین بار بهتر است کتاب خود را به صورت آنلاین و اینترنتی به نشر برسانید . البته با استفاده از سایت های بین المللی هم می توان درآمد دلاری کسب کرد.

رمز موفقیت در نوشتن این است که به دنبال خلق ارزش باشید، همین. زیرا به نظر من با توجه به زمان و زحمتی که نگارش کتاب دارد . راه های بهتر و سریع تری برای کسب درآمد هست!

اگر فقط دنبال پول درآوردن هستید کتاب نوشتن راه دراز و پرزحمتی است.” (محمد موسوی)

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *